Osmanlı Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Tarihi

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır ve İçeriği?
30 Haziran 2022
Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir, Besin Değeri
1 Temmuz 2022

Osmanlı Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Tarihi

osmanlı-kahvesi-nedir-nasıl-yapılır-tarihi-faydaları-nelerdir

Osmanlı Kahvesinin Tarihi

 Osmanlı Kahvesi, Osmanlı’ya Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520-1566) Yemen Valisi Özdemir Paşa ilk kahveyi İmparatorluk başkentine getirmesiyle ortaya çıkmıştır. Bir başka rivayette ise 1555 yılında Halepli iki tüccarın Taht-ül Kale ( Tahta Kale) semtinde açtıkları kahvehane nedeniyle Osmanlılar kahve ile tanışmıştır. Türk Kahvesinden sonra saraya gelen Osmanlı Kahvesi,Türk kahvesine nisbeten uzun bir süre saray dışına çıkmamıştır. Osmanlı Kahvesi, Osmanlı Padişahlarına çeşitli özel karışımlarla özel olarak hazırlanıp özel olarak sunulmuştur.

 Yani Türk Kahvesi halkın kahvesi olduğunu ve Osmanlı Kahvesinin de saray kahvesi olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Osmanlı Kahvesinin İçindekiler Nelerdir?

 Osmanlı Kahvesi içerisinde Öğütülmüş Harnup, Sahlep, Krema, Kuru Kahve, Menengiç Kahvesi, Damla Sakızı ve Çikolata bulundurur.

Osmanlı Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

 Osmanlı Kahvesinde bulunan bu maddeler içerisinde bol miktarda Potasyum, Kalsiyum, Fosfor, Pekmez, A, B, ve E, vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

 Osmanlı Kahvesinin faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz; Kilo almak isteyen kişiler tercih edebilir. Kendisini halsiz ve yorgun hisseden kişiler için oldukça yararlı bir besindir.

 Kolesterolün düşmesine yardımcı olur, göğüs kanseri riskinin azalmasında etki gösterir ve nefes darlığı problemi yaşayan kişilerin nefesinin açılmasında faydalı bir içecektir.

  Depresyon tarafında Antidepresan, panik atak yönünde sakinleştirici özelliği vardır. Bronşit, astım, soğuk algınlığı, vb solunum yolu hastalıklarında etkili bir içecektir. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde böbrek, mesane ve idrar sorunlarını azaltır. İçerdiği A vitamini sayesinde hafızayı güçlendirir.

 Cilt problemlerine karşı da etkili olan Osmanlı Kahvesi, kalp ve pankreas rahatsızlıklarının önlenmesinde büyük rol oynar. Depresyona karşı etkilidir bunun yanı sıra bağırsakları düzenleme özelliği de bu içecekte mevcuttur. Mide Kanaması, Mide Yanması v.b rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılabilir. Öksürük, Bronşit, Kabızlık gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Bunlara dahil olarak Osmanlı Kahvesi içerisinde barındırdığı besinler sayesinde zihni açmaya yardımcı olur.

Osmanlı Kahvesi Besin Değerleri Nelerdir?

 Osmanlı Kahvesinin 100 gramında 84 kalori bulunur. Kalori dağılımı %57 yağ oranında, %29 karbonhidrat ve %14 protein şeklindedir.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir