Menengiç Kahvesi

Türk Kahvesini Bol Köpüklü Yapmanın Sırrı !
6 Nisan 2022
Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır ve İçeriği?
30 Haziran 2022

Menengiç Kahvesi

menengic-kahvesi-nedir-faydalari-cedene-kahvesi-sutlu-min

menengic-kahvesi-nedir-faydalari-cedene-kahvesi-sutlu-min

Menengiç Kahvesi 20. Yüzyılın başında başlayan Yemen savaşı ile birlikte Osmanlı’ya kahve gelmez olmuştur. Günlük yaşamlarında kahveye çok alışan Osmanlı halkı çeşitli alternatif yollar aramıştır. Bunların en bilindik ve günümüzde dahi kullanılmakta olanı Menengiç kahvesidir. Menengiç Kahvesi Tahmis Kahvesinden çıktığı bilinmektedir.

Menengiç Kahvesi Neden Yapılır ?


Menengiç ağacı Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu , İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nin dağlık kesimlerinde ekimi yapılmadan ekolojik olarak yetişir. Ülkemizin doğal bitki örtüsünün bir parçasıdır.

Menengiç Kahvesi Nedir ?


Menengiç bitkisi, halk arasında bıttım, çıtlık, çedene ve çitlembik gibi isimlerle de bilinir.
Menengiç Kahvesi, Menengiç ağacının meyvelerinin 200 derecede yaklaşık 20 dakika kavrulduktan sonra toz haline getirilmesiyle elde edilir. Menengiç Kahvesi diğer kahve çeşitlerinin aksine odunsu ve baharatlı bir tada sahiptir.
Bundan ötürü içenlere farklı bir koku ve lezzet sunar.
Menengiç bitkisinin meyvelerinden üretilen Menengiç Kahvesi önemli bir kahve çeşididir.

Menengiç Kahvesi Faydaları ?

Peki Menengiç kahvesinin faydaları nelerdir? İçerisinde Kafein içermeyen Menengiç kahvesi kafein’e bağlı rahatsızlıklara sebep olmamaktadır. Buna dahil olarak kafein içermeyen Menengiç Kahvesi uykusuzluğa neden olmaz ve gece kahveleri için tercih edilebilir.
Menengiç Kahvesi solunum yollarına faydalı bir içecektir, nefes darlığı ve ses tellerinde oluşan sorunlara karşı da faydalıdır.
Menengiç Kahvesi balgam söktürücü etkiye sahip olup, göğsü yumuşatır ve öksürüğe karşıda oldukça etkili bir içecektir.
İçerisinde doymamış yağ asidi yüksek olan Menengiç Kahvesi düzenli tüketildiği takdirde kalp ve damar sağlığını korur. Kolesterolün düşmesine, kalp krizi ve felç gibi ani gelişen rahatsızlıklara karşı vücudun direncini arttırır. Böbrek sağlığını destekler ve kum dökmeye yardımcı olur.

E, C, A ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir içecek olan menengiç kahvesi, hücre yapısının korunmasına yardımcı olur ve hücre yenilenmesini sağlar.Ciltte elastikliğini koruyarak yaşlanma etkilerini azaltır. Midenin iç zarını korur ve mide ağrılarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
Bunlara ek olarak Menengiç Kahvesi 100 gramında 594 kalori barındırır ve besin değeri olarak 21 gram protein, 52 gram yağ ve 16 gram karbonhidrat içermektedir.

Menengiç Kahvesi balgam söktürücü etkiye sahip olup, göğsü yumuşatır ve öksürüğe karşıda oldukça etkili bir içecektir.
İçerisinde doymamış yağ asidi yüksek olan Menengiç Kahvesi düzenli tüketildiği takdirde kalp ve damar sağlığını korur. Kolesterolün düşmesine, kalp krizi ve felç gibi ani geliş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir