Kakuleli Türk Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir ve Besin Değerleri

Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir, Besin Değeri
1 Temmuz 2022
Dağ Çilekli Türk Kahvesi Nedir? Besin Değeri Nelerdir? Kullanıcıların Yorumları
6 Temmuz 2022

Kakuleli Türk Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir ve Besin Değerleri

tahmis-kakuleli-türk-kahvesi-nedir-faydaları

Kakuleli Türk Kahvesi Nedir?

   Kakuleli Türk Kahvesi, kendine özel bir kokusu Kakule bitkisinin çekirdeklerinin kurutulup daha sonrasında öğütülmesiyle ve Türk kahvesi ile harmanlanıp hazırlanan bir kahve çeşididir.

Son dönemlerde oldukça popüler kahvelerden biri olan Kakuleli Türk Kahvesinin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle Kakule Bİtkisini tanımamız gerekmektedir.

 Doğu taraflarından ithal edilen Kakule bitkisi; Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilere verilen genel isimdir. Bu bitki özellikle Hindistan’ın bataklık ormanlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir.

Kakule bitkisi sarıyı anımsatan renkte çiçekler açmaktadır. Kakule bitkisinin meyveleri ise yakşalık 1 ya da 2 cm boyutlarındadır. Bitkinin meyvelerin kurutulması sonucunda tohumlar meyveden ayrılmış bir duruma gelirler. Bu tohumların kurutulması ve öğütülmesinin sonucunda egzotik bir tada ve kokuya sahip olan Kakule meydana gelir. Günümüzde yemeklere ve kahveye kullanılan bir baharat çeşididir.

Kakuleli Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

    Kakuleli Türk Kahvesinin faydaları ise şu şekildedir; Kakule yüksek miktarda mineral kaynağıdır. İçerisinde kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri bolca içermektedir. Bu mineraller ise kalp sağlığı için en önemli mineraller listesinde yer almaktadır. Yeterli miktardaki potasyum kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Yine Kakule kan pıhtılaşmasının ve felç riskinin de önüne geçer . Kalp sağlığını desteklemek için günde iki bardak Kakuleli Türk Kahvesi veya Kakule çayı tüketmenin faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

   Mide asidini düzenleyen Kakuleli Türk Kahvesi sindirimin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Özellikle kusma, bulantı ve mide ağrıları gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilere oldukça etkili bir içecektir.

  Böbreklerdeki biriken kalsiyumun kaldırılmasında ve kan basıncının düşürülerek böbrek sağlığının korunmasında önemli bi yere sahip olan Kakuleli Türk Kahvesi, düzenli olarak tüketildiği takdirde kişinin böbrek, mesane, ve idrar sorunları gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kakule bitkisi oldukça doğal bir antidepresan ve sakinleştiricidir. Depresyon, panik atak, kaygı ve benzeri psikolojik durumlarda size yardımcı olacak bir besindir. Yatmadan hemen önce Kakuleli TÜrk Kahvesi içmenin vücudunuzun ve sinir sisteminizin gevşemesini sağlar. İçerisinde barındırdığı bol miktarda ki A vitamini sayesinde hafızanızı daha güçlü hale getirmekte olan bir besindir. 

    Astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı  gibi solunum yolları hastalıklarına da faydası bulunan Kakuleli Türk Kahvesi, akciğerlerin içerisindeki kan dolaşımını arttırır.

Kakuleli Türk Kahvesinin Besin Değerleri

  100 gramında 311 kalori bulunduran Kakuleli Türk kahvesinin %73 oranındaki bölümünü Karbonhidrat %11 Protein ve %16 oranındaki bölümünü ise Yağ oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir