Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır ve İçeriği?

menengic-kahvesi-nedir-faydalari-cedene-kahvesi-sutlu-min
Menengiç Kahvesi
29 Haziran 2022
Osmanlı Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Tarihi
1 Temmuz 2022

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır ve İçeriği?

dibek-kahvesi-nedir-nasil-yapilir-faydalari

Dibek Kahvesi Tarihi

Dibek Kahvesi Osmanlı’da ve Bosna da yaygın olarak kullanılan 19. Yüzyıla kadar devam etmiştir. 

19. Yüzyılı zamanlarında dibek kuyuları adı ile kullanılan dibek kuyuları bulunmaktaydı. Dibek kelime anlamı olarak bir kahve değildir. ‘’Dövülmüş olan, Dövme Şekli, Tahıl ve benzeri şeyleri öğütmekte kullanılan büyük havan anlamını taşımaktadır.

Dibek Kahvesi Nedir?

 Dibek Kahvesi ile Türk kahvesini birbirinden ayıran en önemli özellik Dibek Kahvesinin çekirdeklerinin taştan ya da ağaçtan yapılan büyük havanlar da elle dövülerek öğütülmesidir. Bu şekilde öğütülen kahve çekirdekleri daha büyük parçalara halinde kayveye nüfuz eder. Bundan dolayı Dibek Kahvesi adını pişirme şeklinde hazırlanıyor olmasından değil öğütülme farkından alır. Türk Kahvesi gibi pişiriken Dİbek Kahvesi koyu bir kıvama sahip olup son dönemlerde en çok tüketilen kahve çeşitleri arasında yer almaktadır.

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

  Dibek Kahvesi her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde iyi kolesterolü arttırır ve kötü kolesterolü azaltarak dengede tutulmasına yardımcı olur. Midenin daha hızlı çalışmasına etkide bulunur, midenin rahatsız olmasını engeller ve hazmı kolaylaştırır ve bunlara dahil olarak yiyeceklerin sindirimden daha  rahat geçmesini sağlar .

 Dibek kahvesi ağır yemeklerin ardından tüketildiği takdirde mideyi rahatlatır, sindirimin hızlı olmasında etki gösterir ve hazımsızlık problemine karşı yardımda bulunur.

Sindirim sistemine faydalı olan Dibek Kahvesi cilt güzelliği için de tüketilebilir. Cİlt güzelliği için düzenli tüketilmesi veya Dibek Kahvesinin tortusu ile yüzün birkaç saniye ovulması yeterli olacaktır. Dİbek Kahvesi içerisinde barındırdığı yağlar ve aroma ile cildi ve vücudu rahatlatırken aynı zamanda moral düzelmesi de sağlar. 

 Dibek kahvesinin faydalarını özetlemek gerekirse, Dibek Kahvesi hazmı kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir , hafızayı kuvvetlendirir, midenin daha sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlar, kanser hastalığını önlemeye yardımcı olur, parkinson hastalığına karşı direnç sağlar. Tüm bunlara dahil olarak safra taşlarının oluşumunu engeller, ağrı kesici bir içecektir, vücutta tokluk hissi oluşturur, depresyona karşı iyi gelir ve şeker hastalığının oluşmadan önlenmesine de fayda gösterdiği bilinmektedir.

Dibek Kahvesinin İçeriği Nelerdir?

 Faydalarından bahsettiğimiz Dibek Kahvesinin besin değerleri şu şekildedir, 100 gramında 380 kalori bulunduran Dibek Kahvesi 45 gramın da karbonhidrat, 5 gram da protein, ve 20 gram da yağ bulundurmaktadır. Bir fincan Dibek Kahvesi (20gr) 76 kaloriden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir